Biuletyn Informacji Publicznej
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Osiecznicy
Zarządzenie nr 16

Zarządzenie w sprawie scentralizowanych zasad rozliczeń podatku VAT w Gminie Osiecznica

Zarządzenie Nr 16/2016

Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osiecznicy

z dnia 19 grudnia 2016 r.

w sprawie scentralizowanych zasad rozliczeń podatku VAT w Gminie Osiecznica.

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 446) oraz w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015r. (C-276/14), a także w związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 października 2015r. (Sygn. I FPS 4/15) oraz Zarządzenie Nr 83/16 Wójta  Gminy Osiecznica z dnia 7 listopada 2016 r. Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osiecznicy

zarządza, co następuje:

§ 1. W celu zapewnienia poprawności i spójności rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej: podatku VAT) w Gminie Osiecznica, ustala się procedury w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Osiecznicy tym zakresie, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2017r. zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Osiecznica z nr zarządzenia 83/16 z dnia 7 listopada 2016.

§ 2. Zobowiązuję do dokonania przeglądu dochodów budżetowych osiąganych przez GOSiR i odprowadzanych do budżetu pod kątem opodatkowania ich podatkiem VAT, a w konsekwencji podziału na trzy kategorie, tj. niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, objęte zwolnieniami od podatku VAT, oraz objęte stawkami podatku VAT (23%, 8%, 5%), zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 3. Począwszy od miesiąca stycznia 2017 r. zobowiązuje do obowiązkowego prowadzenia cząstkowych ewidencji sprzedaży za poszczególne miesiące rozliczeniowe. Ewidencja dokonywanej sprzedaży powinna być prowadzona zarówno na podstawie wszelkich faktur wystawionych przez GOSiR, jak i na podstawie innych dokumentów niż faktury. Te inne dokumenty dotyczyć będą w szczególności sytuacji, gdy sprzedaż odbywa się na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

§ 4. W celu zapewnienia poprawności i jednolitości rozliczeń podatku VAT ustala się metodę bezpośredniego rozliczania podatku naliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

§ 5. Jeśli GOSiR przysługuje prawo do odliczeń podatku naliczonego VAT, to począwszy od miesiąca stycznia 2017r. zobowiązuje do prowadzenia cząstkowych ewidencji zakupów za poszczególne miesiące rozliczeniowe. Ewidencja dokonywanych zakupów powinna być prowadzona wyłącznie na podstawie otrzymanych faktur i to jedynie takich, z których jednostka posiada – wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług – prawo do odliczeń podatku naliczonego VAT.

§ 6. Wszelkie odpłatne czynności pomiędzy GOSiR na rzecz Gminy (i na odwrót), a także odpłatne czynności dokonywane pomiędzy jednostkami działającymi na terenie Gminy Osiecznica(w tym refakturowanie, dostawa mediów, najem sal), od 1 stycznia 2017r. stają się świadczeniami wewnętrznymi, nie ujmowanymi w ewidencjach sprzedaży ani w cząstkowych deklaracjach VAT-7 składanych przez te jednostki Gminie. Świadczenia wewnętrzne należy dokumentować notą księgową. Powyższe nie dotyczy odpłatnych świadczeń, jeżeli stroną transakcji będzie inna jednostka samorządu terytorialnego. Wówczas takie transakcje dokumentuje się fakturą, a wynikające z niej kwoty ujmuje w ewidencji sprzedaży oraz w cząstkowej deklaracji VAT-7 składanej  Gminie.

§ 7. Umowy cywilnoprawne zawierane przez GOSiR w imieniu i na rzecz Gminy muszą zwierać właściwe dane identyfikacyjne podmiotu je zawierającego (pełną nazwę, adres i NIP Gminy) oraz dane jednostki jako podmiotu działającego w imieniu Gminy (pełna nazwa i adres jednostki), a także podpis dyrektora jednostki z upoważnienia Wójta Gminy Osiecznica.

§ 8. Faktury wystawiane oraz otrzymywane przez GOSiR muszą zawierać wszystkie niezbędne elementy, o których mowa w art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług, przy czym ustala się, że dane identyfikacyjne podmiotu dokonującego transakcji sprzedaży, bądź zakupu będą wpisywane na fakturach następująco:

1)      Faktura sprzedaży:

Sprzedawca:   Gmina Osiecznica

ul. Lubańska 43

59-724 Osiecznica

NIP 612-16-36-295

Wystawca:      (Jednostka organizacyjna gminy)

 

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Osiecznicy

ul. Lubańska 29b

59-724 Osiecznica

NIP 612-184-99-50

Na fakturach należy wskazać numer rachunku bankowego wystawcy celem prawidłowego uiszczania należności z tytułu transakcji.

Faktury powinny być numerowane kolejno wg schematu: nr kolejny faktury / rok / skrócona nazwa jednostki.

2)      Faktura nabycia:

Nabywca:       Gmina Osiecznica

ul. Lubańska 43

59-724 Osiecznica

NIP 612-16-36-295

Odbiorca:        Jednostka organizacyjna gminy

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Osiecznicy

ul. Lubańska 29b

59-724 Osiecznica

NIP 612-184-99-50

Wystawcom faktur należy jednoznacznie wskazać adresata faktur. Oznacza to, że faktura powinna być doręczona podmiotowi widniejącemu w niej jako odbiorca, a nie nabywca.

§ 9. W celu ujednolicenia numeracji prowadzonych cząstkowych ewidencji zakupu i sprzedaży ustala się następujący sposób ich oznaczania:

1)      nazwa rejestru: rejestr zakupu / rejestr sprzedaży,

2)      okres, którego dotyczy: rok / miesiąc,

3)      nazwa podmiotu: pełna nazwa jednostki organizacyjnej,

4)      adres jednostki

5)      NIP Gminy: 612-16-36-295.

§ 10. W przypadku kas rejestrujących należy doprowadzić do poprawności drukowanych danych identyfikacyjnych na dokumentach generowanych przez te kasy.

 

§ 11. W celu prawidłowego rozliczenia przez Gminę Osiecznica podatku VAT z Urzędem Skarbowym, zobowiązuje się do:

1)      Wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za prawidłowość rozliczania podatku VAT w GOSiR w Osiecznicy. Zgodnie z informacją z dnia ………… do Urzędu Gminy , osobą odpowiedzialną jest Pani Roksana Śliwińska główna księgowa GOSiR w Osiecznicy. 

 

2)      Od miesiąca stycznia 2017 roku - prowadzenia cząstkowych ewidencji w zakresie zakupu i sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

a.       w ewidencji zakupów nie należy ujmować wydatków związanych z zakupem towarów i usług niedającym prawa do odliczenia podatku VAT (tj. zwolnionych, wykorzystywanych wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z podatku VAT, wykorzystywanych wyłącznie do realizacji zadań nałożonych na jednostkę przepisami prawa oraz z tytułu których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zgodnie z ustawą. Wyjątkiem są dokumenty, w których są ujęte jednocześnie zakupy dające prawo do odliczenia oraz nie dające tego prawa. Faktury dające prawo do odliczenia należy ująć w rejestrze zakupów w pierwszym możliwym okresie rozliczeniowym;

b.      ewidencja sprzedaży musi obejmować wszystkie wykonane w danym miesiącu czynności (zarówno opodatkowane, jak i zwolnione od podatku VAT). Należy także ująć wszystkie wystawione przez jednostkę dokumenty sprzedaży, także kwoty uzyskane z tzw. sprzedaży bezrachunkowej (dotyczy to sytuacji gdy przepisy nie wymagają wystawienia faktury VAT);

3)      Dostarczania do Urzędu Gminy ewidencji sprzedaży oraz – jeśli jednostce przysługuje prawo do odliczeń podatku naliczonego vat – ewidencji zakupu, w nieprzekraczalnym terminie do 10-go dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a w przypadku dnia wolnego – w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym ten dzień. Ewidencje należy dostarczać w wersji elektronicznej oraz wersji papierowej podpisanej przez dyrektora/kierownika i głównego księgowego jednostki.

4)      Dostarczania do Urzędu Gminy sporządzanych, na podstawie ww. ewidencji, cząstkowych deklaracji VAT-7 (w złotych i groszach), w nieprzekraczalnym terminie do 15-go dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a w przypadku dnia wolnego – w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym ten dzień. Deklaracje należy dostarczać w wersji elektronicznej oraz wersji papierowej podpisanej przez dyrektora i głównego księgowego jednostki. Obowiązuje sporządzanie deklaracji zerowych.

5)      Przekazania, na rachunek bankowy Gminy Osiecznica, obliczonej kwoty podatku VAT, która jest wynikiem rozliczenia podatku przez jednostkę za dany miesiąc, w nieprzekraczalnym terminie do 20-go dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a w przypadku dnia wolnego – w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym ten dzień, w treści przelewu wpisując „VAT za miesiąc ……. – nazwa jednostki”. W przypadku powstania w stosunku do jednostki nadwyżki VAT naliczonego nad należnym, Gmina Osiecznica przelewa powyższy zwrot niezwłocznie na konto jednostki, przy czym rozliczenie to następuje po otrzymaniu zwrotu z Urzędu Skarbowego.

6)      Niezwłocznego sporządzenia korekty, w przypadku błędnie sporządzonej miesięcznej deklaracji cząstkowej VAT-7 i przesłania do Urzędu Gminy wraz z pismem wyjaśniającym przyczyny korekty.

7)      Dokonania przez główna księgową stosownych zmian w polityce rachunkowości obowiązującej w GOSiR, w szczególności w zasadach funkcjonowania kont związanych z rozliczeniem podatku VAT.

8)      Zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego – ustawy o podatku od towarów i usług.

§ 12. Za treść złożonych dokumentów, poprawne obliczenie i zadeklarowane kwoty podatku należnego i naliczonego wskazanego w deklaracjach cząstkowych za dany okres rozliczeniowy odpowiada główny księgowy GOSIR w Osiecznicy.

§ 13. Agregacja danych zawartych w cząstkowych rejestrach sprzedaży i zakupu dostarczanych przez jednostki, następować będzie w zbiorczym rejestrze sprzedaży i zakupu w Urzędzie Gminy przez pracownika zajmującego się rozliczaniem podatku VAT i sporządzaniem zbiorczej deklaracji podatkowej dla Gminy.

§ 17. Zobowiązuje się głównego księgowego Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osiecznicy do ścisłego przestrzegania postanowień niniejszego zarządzenia.

§ 20. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2017 roku.

INFORMACJE O DOKUMENCIE
Ilość wyświetleń: 513
Wprowadzony przez: Monika Kumosz
Data opublikowania: 2018-01-10 11:48:44
LISTA POPRZEDNICH WERSJI
Nie modyfikowano artykułu